Blog Online psihijatar

Usluge psihijatra putem interneta

Hipnotici - lekovi za spavanje

Hipnotici su lekovi koji podstiču spavanje i koriste se u terapiji nesanice. Hipnotici svoje dejstvo ostvaruju tako što skraćuju vreme potrebno za uspavljivanje, povećavaju ukupno vreme spavanja, smanjuju broj buđenja i poboljšavaju kvalitet spavanja. U savremenoj medicinskoj praksi se koriste benzodiazepinski hipnotici, nebenzodiazepinski hipnotici, antihistaminici i melatonin.

Benzodiazepini su grupa lekova čiji je efekat primarno anksiolitički i koriste se u terapiji anksioznih stanja. Ovi lekovi, među laicima poznatiji kao sedativi, odnosno lekovi za smirenje, brzo i efikasno redukuju ili suzbijaju nemir, strepnju, napetost i strah. Iako farmakološki pripadaju grupi anksiolitika, benzodiazepini u višim dozama ispoljavaju i hipnotičko dejstvo, pa se koriste u terapiji nesanice. Najčešće se u tu svrhu propisuju lekovi kao što su Lorazepam, Diazepam, Bromazepam. Neki od preparata iz grupe benzodiazepina su sintetisani tako da dominantno ispoljavaju hipnotički efekat. Ti lekovi su u pravom smislu reči hipnotici i na našem tržistu aktuelno su registrovani Midazolam (Flormidal, Dormicum) i Nitrazepam (Nipam, Cerson). Najčešća neželjena dejstva su dnevna pospanost, smetnje koordinacije, zaboravnost, vrtoglavica, razdražljivost, glavobolja. Neželjena dejstva se javljaju na početku terapije i obično su blaga i prolazna.

Nebenzodiazepinski hipnotici su noviji lekovi, imaju slična svojstva, ali sa manje neželjenih efekata u odnosu na benzodiazepine. Prednost se ogleda u tome da ne uzrokuju dnevnu pospanost, razvoj tolerancije je ređi, kao i rizik od štetne upotrebe. Kod nas je iz ove grupe lekova dostupan Zolpidem (Belbien, Lunata, Sanval, Zolsana). Danas se smatra da su lekovi iz ove grupe prvi izbor za lečenje nesanice.

Dugotrajna primena obe grupe lekova može dovesti do razvoja tolerancije i zavisnosti. Rizik za razvoj zavisnosti je veći ukoliko se primenjuju visoke doze. Tolerancija predstavlja pojavu postepenog navikavanja na lek, tako da su potrebne veće doze da bi se postigao isti efekat. Zavisnost se odlikuje pojavom apstinencijalnog sindroma pri naglom prekidu uzimanja ovih lekova. Pravilna upotreba hipnotika podrazumeva kratkotrajnu primenu leka, najduže 4-6 nedelja, sa prekidima ukoliko je moguće, uz korišćenje najmanjih efikasnih doza i postepeno ukidanje terapije.

Primena hipnotika mora biti oprezna, ne smeju se uzimati sa alkoholom jer se dejstva ovih supstanci međusobno pojačavaju. Zbog usporenog reagovanja i pospanosti u toku dana, posebno u toku prve nedelje lečenja, treba istaći zabranu vožnje, rada na visini i mašinama. Zbog osetljivosti, doze kod starijih osoba treba da budu niže. Lek se uvek uzima neposredno pre odlaska na spavanje.

Preparati dostupni bez recepta

Melatonin je hormon moždane žlezde epifize i koristi se u lečenju nesanice, posebno kod starijih osoba gde je nivo ovog hormona snižen. Primenjuje se i za prevenciju i lečenje poremećaja ritma spavanje - budno stanje, odnosno može pomoći u uspostavljanju pravilnog vremena uspavljivanja i buđenja. Kod nas je dostupan u obliku dijetetskih suplemenata.

Antihistaminici su grupa lekova koji se koriste za lečenje alergijskih bolesti. Neki od ovih lekova imaju sedativno dejstvo, odnosno izazivaju pospanost. U slučaju tretmana alergijskih bolesti sedativni efekat je praktično neželjeno i sporedno dejstvo ovih lekova. Međutim, upravo taj efekat se može koristiti za tretman nesanice. Generalno, ovi lekovi mogu biti od koristi u lečenju kratkotrajne nesanice. Iako antihistaminici ne izazivaju zavisnost, tolerancija se brzo razvija, pa sa vremenom gube dejstvo.

Valerijana je biljni preparat koji se primenjuje u tretmanu stresa, anksioznosti i nesanice. Koristi se ekstrakt korena biljke koji je dostupan kao aktivni sastojak tableta Persen ili kao čaj.

Dr Ivan Mladenović, specijalista psihijatar